Czytając poznać sąsiada

Imprezy, które przez pięć miesięcy przybliżą do siebie dwie gminy partnerskie Mysłakowice i Leopoldshöhe.

Rok 2012 w Północnej Nadrenii Westfalii jest rokiem Polski. Z tego powodu nasza gmina partnerska Leopoldshöhe napisała projekt "Lesen ohne Grenzen" w wolnym tłumaczeniu

"Czytanie bez granic". Projekt potrwa pięć miesięcy, od 01.06.2012 - 31.10.2012. Głównym jego celem jest promowanie czytelnictwa w obu krajach, pokazanie, że dzieci i młodzież sięga po te same książki i że ich czytanie może łączyć, mimo iż posługujemy się innymi językami. Nieocenioną istota projektu jest również porozumienie nie tylko na szczeblu politycznym ale szczególnie wśród zwykłych obywateli obu gmin.

Działania w ramach projektu to w szczególności warsztaty dla dzieci konkursy oraz gry i zabawy, które odbywać się będą w bibliotekach przy Zespole Szkół w Mysłakowicach oraz  przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Inauguracja projektu "Czytanie bez granic" odbyła się 01.06.2012 w Leopoldshöhe,  nasi partnerzy wykorzystali fakt, że uczniowie z Polski brali udział w corocznej wymianie młodzieży.

Imprezę rozpoczął swoją przemową przewodniczący Komitetu Partnerskiego i przyjaciel naszej gminy, który namiętnie uczy się języka polskiego Karl Harbaum. Wyjaśnił istotę projektu i sens takich przedsięwzięć. Następnie głos zabrała Aneta Stefańczyk, która wyraziła radość z wzięcia udziału naszej młodzieży w coraz to liczniejszych projektach międzynarodowych, oraz przekazała pozdrowienia od władz Gminy Mysłakowice.

Dzień obfitował w liczne konkursy, w których nie bez sukcesów brali uczniowie z Polski i Niemiec. Magik popisywał się sztuczkami a czas umilał gitarzysta i wokalista DD Traube.

Prawdziwą furorę zrobił Aleksander Jarosz, recytując wiersz w oryginale  F. Schillera "Rękawiczka".Nasi niemieccy przyjaciele nie ukrywali zachwytu zdolnościami aktorskimi Olka.

Przybyli na imprezę inauguracyjną goście mieli również możliwość degustacji polskiej kuchni. Pani Grażyna Zbirski kierownik biblioteki w Leopoldshöhe (również Polka) serwowała żur i grillowany ser owczy oscypek. Na deser pojawił się  kisiel (tutaj dodam, że przysmak ten nie jest zbyt znany w Niemczech). Nie muszę tu chyba dodawać, że  zgromadzeni zajadali się tymi potrawami. Na miejscu pojawiła się również lokalna gazeta Lippische Landeszeitung, do której wywiadu udzieliło kilkoro naszych uczniów oraz opiekunka i nauczycielka Aneta Stefańczyk.

O projekcie słów kilka?.

Inicjatorem projektu jest Fritz Brokbartold, który w gminie pełni funkcję inspektora do spraw promocji i jest menadżerem komitetu partnerskiego. Z pomocą Anety Stefańczyk nauczycielki j. niemieckiego w ZS w Mysłakowicach i przewodniczącej komitetu partnerskiego w Gminie Mysłakowice napisał projekt "Czytanie bez granic". Cele projektu wymieniłam wcześniej. Logo projektu to Liczyrzepa i Mysz Leopold w uścisku czytający książkę - symbol przyjaźni między naszymi gminami. Działania jakie są przewidziane w ramach projektu są ustalone u naszego partnera. Przewidują one min. szybki kurs nauki j. polskiego, czytanie bajek w obu językach, wystawa zdjęć promująca nasz region, polska kuchnia ciąg dalszy: bigos, pierogi oraz prezentacja książki Steffena Möllera "Expedition zu den Polen".

W naszej gminie szykuje się wielkie zakończenie projektu planowane 26.10.2012.

Na tę okazję zaproszony został sam Steffen niemiecki emigrant żyjący obecnie Warszawie, komik, aktor, wielbiciel polskiej kultury i języka a także autor trzech książek o Polce i Polakach widzianych oczyma obcokrajowca. Möller będzie gościem naszej gminy i przedstawi swoje show o różnicach i podobieństwach między naszymi narodami. W zakończeniu wezmą udział również goście z gminy Leopoldshöhe min. Burmistrz Gerd Schemmel, Fritz Brokbatold, Grażyna Zbirski oraz mieszkańcy, którzy rokrocznie odwiedzają naszą gminę i zachwycają się jej urokami.

Mam nadzieje, że działania podjęte w ramach projektu przyczynią się do zacieśnienia przyjaźni  i zachęcą młodzież do odwiedzania biblioteki.

Aneta Stefańczyk